23 września 2018. imieniny: Tekla, Bogusław
                             
sławni ludzie z naszej gminy
  

Starostwo Powiatowe
Siemiatycze
tel. +48 85 65-66-500
powiat@siemiatycze.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
 

 

Pod patronatem Starosty
V PODLASKA SPARTAKIADA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ


13 maja 2015 roku w Siemiatyczach miało miejsce niecodzienne wydarzenie, odbyła się - V Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – „Jesteśmy razem”, wielkie święto radości i przyjaźni niepełnosprawnych uczestników, dzieci i młodzieży placówek kształcenia specjalnego województwa podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

Organizatorem uroczystości był Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach oraz Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach. Honorowy patronat objął Starosta Powiatu Siemiatyckiego, natomiast patronat medialny - Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz, Katolickie Radio Podlasie oraz Portal informacyjny Podlasie 24.

Uroczystość rozpoczęto Marszem Godności Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawni uczestnicy spartakiady, ich opiekunowie oraz zaproszeni gości przeszli w barwnym pochodzie ulicami miasta. Następnie na hali widowiskowo sportowej rozpoczęła się główna część spartakiady.

Uroczystego otwarcia dokonał Pan Jan Zalewski - Starosta Powiatu Siemiatyckiego, Pani Wiesława Ćwiklińska - Wicekurator Kuratorium Oświaty oraz gospodarz uroczystości Urszula Obrycka - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach.

Pani Edyta Kaczor powitała zaproszonych gości oraz wszystkich niepełnosprawnych zawodników, drużyny:

 1. Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce
 2. Zespołu Szkół Specjalnych im.  Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim
 3. Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Łosicach
 4. Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Zuzeli
 5. Zespołu Szkół Specjalnych im.  Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim
 6. Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce
 7. Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie
 8. Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Długoborzu
 9. Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach
 10. Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dołubowie
 11. Filii Szkoły Podstawowej Specjalnej w Bacikach Średnich - Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach
 12. Szkoły Podstawowej Specjalnych w Siemiatyczach - Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach
 13. Gimnazjum Specjalnego w Siemiatyczach - Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach

Uczestników spartakiady wspierali w zmaganiach zaproszeni goście, władze powiatu, miasta i kuratorium oświaty, przedstawiciele policji, przedstawiciele siemiatyckich instytucji, dyrektorzy siemiatyckich szkół i przedszkoli.

Każdego roku spartakiadzie towarzyszy motto związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. V Spartakiada odbyła się pod hasłem „Stop przemocy - Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Rywalizacja sportowa i przemarsz ulicami miasta to doskonała okazja, aby przypomnieć jak ważne jest bezpieczeństwo, nawiązywanie i utrzymywanie właściwych relacji z innymi ludźmi, eliminowanie i zapobieganie niewłaściwym zachowaniom, tolerancja i akceptacja każdego człowieka bez wyjątku.

Szczególnym punktem uroczystości stał się tort z fajerwerkami, ufundowany z okazji V jubileuszu spartakiady oraz uroczyste odśpiewanie oficjalnego hymnu „Otwórz oczy szeroko...”

Areną sportowej rywalizacji stały się obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Po złożeniu uroczystego ślubowania ponad sto zawodniczek i zawodników z różnych ośrodków i szkół specjalnych woj. podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego kolejny już raz wzięło udział w tym, integrującym środowisko niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, wydarzeniu sportowym. Wszyscy niepełnosprawni sportowcy w szczególnej atmosferze mieli okazję sprawdzić swoje możliwości w zmaganiach sportowych, odświeżyć stare przyjaźnie i nawiązać nowe znajomości, poczuć dobrego ducha sportowej rywalizacji, a także spędzić czas w miłej i radosnej atmosferze.

Niepełnosprawnych zawodników wspierali wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem Panią Agnieszką Olendzką. Tradycyjnie aktywnie włączyły się w przemarsz oraz dzielnie wspierały i kibicowały zawodnikom przedszkolaki z siemiatyckich przedszkoli zgodnie z hasłem „Razem można wiele, wiedzą o tym mali przyjaciele".  Dodatkową atrakcję stanowił występ Zespołu Pieśni i Tańca MAŁE PODLASIE.

Na zakończenie rywalizacji uczestnicy otrzymali zasłużone gratulacje, puchary i medale. Doskonałą okazją do integracji, zabawy i wymiany doświadczeń był wspólny obiad oraz zabawy na „dmuchańcach” i gokartach.

Dokładnie pięć lat temu, planując po raz I Podlaską Spartakiadę Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy razem”, za jeden z głównych celów organizatorzy postawili sobie przede wszystkim rehabilitację społeczną dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i fizycznie, przełamanie barier osób niepełnosprawnych, integrację ludzi niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi oraz promowanie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Każde wspólne spotkanie było doskonałą, kolejną lekcją wzajemnej tolerancji, akceptacji, wrażliwości oraz zrozumienia indywidualnych potrzeb i możliwości innych.

V Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – „Jesteśmy razem ”, stała się wielkim świętem radości oraz wyrazem prawdziwej przyjaźni łączącej jej wszystkich uczestników.

ZOBACZ ZDJĘCIA

« powrót
Pytania do Starosty
 
SONDA
zobacz wyniki

<<   Wrzesień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30